Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe
KOMKAS
® s.c.
J. Zimnicki, M. Smolarska

Rok założenia firmy  1995

Nasz adres:

Al. Wojska Polskiego 494-496

Witamy w serwisie internetowym firmy KOMKAS z Malborka. Jesteśmy malborskim dystrybutorem urządzeń fiskalnych, oprogramowania i sprzętu komputerowego. Zajmujemy się kompleksową informatyzacją przedsiębiorstw. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

Informator fiskalny ELZAB FTP
INSERT FTP
Jak kupować komputer Jak kupować kasę fiskalną Poradnik
Praktyczny

82-200 Malbork 

tel. 55 307 04 04
601 653 484

Jak do nas trafić

Co nowego?

Kilka słów o firmie

About KOMKAS

Nasze referencje

Oferta:

Kasy i drukarki fiskalne
Oprogramowanie dla firm
Insert
Ontrack
Elzab Gastro
Materiały eksploatacyjne
Komputery i akcesoria
Sprzęt poleasingowy
Autoryzowany serwis
statystyka

Jak kupować kasę czy drukarkę fiskalną

Jak kupować kasę lub drukarkę fiskalną?

Jeśli okaże się, że musimy stać się posiadaczami w/w urządzenia, postarajmy się, żeby było ono odpowiednie zarówno dla naszych potrzeb jak i możliwości, zwłaszcza finansowych. Rozpiętość kosztów poszczególnych modeli dochodzi nawet do 1000 zł. Nie oznacza to jednak, że kupując najdroższy model na rynku, będziemy z niego zadowoleni. Czasami prosta tania kasa spełni wszystkie nasze potrzeby, a czasami jest na odwrót - żeby sprawnie funkcjonować potrzebujemy urządzenia o większych możliwościach. Oto kilka wskazówek, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie:

1. Nie kupuje się kas ani drukarek fiskalnych z "trzeciej ręki", używanych, choćby były w idealnym stanie. Przystosowanie takiego urządzenia do pracy w naszej firmie to "tylko" a raczej "aż" wymiana modułu fiskalnego. Operacja wymiany jest skomplikowana zarówno prawnie jak technicznie, przeprowadzana może być wyłącznie przez serwis producenta, a jej koszt to kwota sporo ponad 1 000 zł netto, co najczęściej stanowi ponad połowę wartości urządzenia. 

2. Przed zakupem należy się upewnić, że wybrane urządzenie posiada aktualną homologację Ministerstwa Finansów.

3. Nie kupuje się kas rejestrujących w firmie, która nie jest w stanie zapewnić nam jej serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Pamiętajmy, że serwisowanie kasy jest procedurą bardzo sformalizowaną i nie ma możliwości korzystania z usług dowolnego serwisu. Serwisanci uprawnieni do obsługi danego urządzenia są na stałe wpisani do Książki Kasy i tylko i wyłącznie oni mają prawo jej serwisowania. Dowodem uprawnień do  serwisowania danego typu kas jest Legitymacja Serwisanta, wydawana na okres 12 miesięcy od daty wystawienia.

4. Przed zakupem sprawdźmy, ile będzie kosztowało nas serwisowanie kasy. Przeglądy okresowe (obecnie co 24 miesiące) są OBOWIĄZKOWE ale jednocześnie płatne. W przypadku niewykonywania ustawowych przeglądów MF ma prawo do cofnięcia nam odpisu na kasę.
Najczęściej w opłatę za fiskalizację jest wliczone przeszkolenia personelu i opłata za dwie pierwsze kontrole (w okresie gwarancyjnym). Roczna gwarancja oznacza bezpłatną obsługę techniczną i naprawy, ale nie bezpłatne przeglądy ustawowe.

5. "Kasa fiskalna szczęścia nie daje, ale lepiej być nieszczęśliwym z dobrą kasą, niż z kiepską". Kupmy urządzenie, które będzie ułatwiało życie nam, a nie tylko Urzędowi Skarbowemu. Ułatwienia takie, to: łatwa sprzedaż i wyszukiwanie towarów w bazie kasy, czytelne i przydatne do rozliczeń raporty, możliwość programowania z poziomu komputera, obsługa szuflady, czytnika kodów kreskowych itp. Większość kas oferuje te funkcje, niemniej niektóre kasy mają ich więcej, a niektóre mniej. Dotyczy to zwłaszcza interfejsu użytkownika i sposobu kontrolowania procesu sprzedaży.

6. Wybierzmy kasę, która spełnia nasze wymagania dziś, ale również będzie przygotowana na dalszy rozwój naszej firmy. Pamiętajmy, że nazwa towaru w kasie musi być unikalna. Dlatego dobrze się zastanówmy, czy np. kasa z 2000 PLU (jednostek towarowych) na pewno nam wystarczy, czy może jednak kupić kasę z 4000 lub 20 000 PLU. Średni sklep spożywczo-przemysłowy wbrew pozorom potrafi posiadać nawet po 8 000 - 12 000 różnych towarów. Zastanówmy się więc, czy nie bardziej będzie się opłacało kupno drukarki fiskalnej, posiadającej większą "pojemność" (nawet po 300 000 PLU)

7. Przed zakupem kasy do swojego sklepu, zwłaszcza jeśli to będzie nasze pierwsze urządzenie fiskalne,  dobrze jest zebrać opinie od innych użytkowników, zwłaszcza z danej branży. Pozwoli nam to uniknąć błędnego wyboru rodzaju kasy, która w naszym przypadku się nie sprawdzi.

8. Decydując się na drukarkę fiskalną, pamiętajmy, że jest to urządzenie znacznie droższe od większości kas fiskalnych, ponadto potrzebuje do pracy komputera i odpowiedniego programu współpracującego. Jeśli naszą firmę obsługuje oprogramowanie "autorskie" lub bardzo nietypowe, sprawdźmy, czy będzie potrafiło obsługiwać dany typ drukarki fiskalnej.

9. Posiadając kilka punktów sprzedaży (np. kilka stoisk) pamiętajmy, że na każdym z nich musi być osobna kasa fiskalna. Na początek musimy zainstalować co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w gorę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona przez nas w Urzędzie Skarbowym, we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Od pierwszego dnia, każdego następnego miesiąca zobowiązani jesteśmy wprowadzić do ewidencjonowania kolejne kasy, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas zainstalowanych w pierwszym miesiącu.

10. Zmieniły się dość znacznie przepisy dotyczące zasad odpisywania od podatku wprowadzanych kas fiskalnych, zwłaszcza jeśli są to kolejne kasy w naszej firmie. Dlatego przeczytajmy dokładnie tegoroczną ustawę i stosowne do niej poprawki (np. w Dziennikach Ustaw)

Powyższy tekst ma za zadanie jedynie zasygnalizować najważniejsze problemy przy kupowaniu urządzeń fiskalnych. Szczegółowych informacji należy szukać w ustawie, Dziennikach Ustaw i punkcie informacyjnym odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

 Ostatnie zmiany konstrukcji serwisu: 09 stycznia 2014
Kodowanie ISO 8859-2
Serwis zoptymalizowany dla rozdzielczości 1024x768x32bity

© PUH KOMKAS s.c. 1995-2016